Piastów


Cmentarz komunalny w Policach – Jasienicy położony jest między drogą wojewódzką nr 114 na wylocie z Jasienicy w stronę Nowego Warpna a torami przy ulicy Piastów. Otoczony jest lasem. Cmentarz nie jest usytuowany bezpośrednio przy samej drodze, ale kilkadziesiąt metrów od niej w głąb lasku.

Cmentarz w Policach – Jasienicy jest cmentarzem czynnym, który obejmuje obszar ok. 2,6 ha. Na cmentarzu pochowanych jest ok. 1200 zmarłych. Cmentarz powstał w drugiej połowie XIX wieku.
Tak, jak wszystkie cmentarze przedwojenne na tych ziemiach był to cmentarz ewangelicki. Po II wojnie światowej wraz z nadejściem polskiej administracji zaczęto grzebać tu Polaków, a nagrobki niemieckie były po prostu likwidowane. Pozostałości po niemieckich mogiłach, które przetrwały jeszcze do czasów współczesnych zostały przewiezione do lapidarium polickiego w Parku Staromiejskim w roku 2002.

Jedynym nagrobkiem upamiętniającym obecność ludności niemieckiej w Jasienicy jest otoczona żeliwnym płotkiem mogiła Marianne Zitzke i jej rodziców: Karolusa i Adelhaid Fredrichów.
Cmentarz porośnięty jest drzewami takimi jak lipa, brzoza, akacja, sosna, jodła czy świerk.
Na cmentarzu znajduje się 8 punktów czerpania wody. Cmentarz wyposażony jest w pojemniki na odpady komunalne i kontener oraz toaletę przenośną typu TOI-TOI.
Na cmentarz wiedzie jedna brama wjazdowa oraz jedna bramka.
W części centralnej cmentarza naprzeciw wejścia ustawiony został kilkumetrowy drewniany krzyż wraz z ołtarzem, przy którym odprawiana jest msza święta w uroczystość Wszystkich Świętych.

Lokalizacja